POTRAVINY

Pravděpodobně rychle zjistíte, že některé potraviny, na které jsme doma zvyklí, tady buď nejsou nebo chutnají úplně jinak. Níže najdete rady, kde najít ty, které jsou skutečně stejné, jako v ČR/SR. 

Nákupy nejsou složité, protože v Sofii najdete již většinu supermarketů, které známe z ČR/SR plus některé kvalitní místní.

Zde najdete linky na stránky některých z nich:  Lidl , Kaufland, HIT, Fantastiko, Billa, Carrefour  ...

Maso mají nejkvalitnější pravděpodobně v Metru (obdoba českého Makra). Pro vstup potřebujete kartu, ale je možné si při vstupu vyřídit jednorázovou pouze na základě předložení průkazu totožnosti. 

V Sofii najdete také síť ruských obchodů Berezka, kde najdete spoustu pro nás běžných potravin například smetanu, tvaroh, kondenzované mléko apod.

Sezónní ovoce a zeleninu, ale také třeba vánoční stromek nejlépe nakoupíte na místních trzích. Nejznámější jsou v centru města:

- Ženski pazar (Blvd. Stefan Stambolov) - zastávka metra Lvov Most nebo Serdika, trh najdete za Krytou tržnicí "Centralni Chali" cca 200 m ulicí Ekzarh Josif.

- Rimska Stena (ul. Christo Smirnenski) 

Nejblíže pro ty, kteří bydlí v oblasti Dragalevtsi/Simeonovo je tržnice v Mladosti - Akad. Andrey Sacharov (viz mapa)


Zvětšit mapu

 

Smetana, šlehačka : 

- na vaření je výborná krabičková z Lidlu (značka Pilos), je to 250 ml, cena aktuálně 1.99 GBN

- výborná je také v HI Tu , italská značka Panna da montare, je to 1 l, cena aktuálně 7.49 GBN, ale nově zde najdete i v kelímku 250 ml.

- Berezka

 

Chleba:

Lidl - skutečně český chleba 700g, cena aktuálně 2,99 BGN

- německá pekárna Mr. Baker naproti pokladnám u supermarketu Carrefour v Bulgaria Mall a Paradise Center - černi selski chléb 

 

Tvaroh:

- HIT - německý vaničkový "Quark"

- Bio obchod Balev Bio Market v The Mall naproti Carrefour - prodávají český Bio Tvaroh (Polabské mlékárny)

Berezka

 

Uzeniny:

- pokud kupujete u pultu, vždy poproste, aby vám to nakrájeli opravdu natenko - jinak si domů přinesete půlcentimetrové plátky šunky, které nejdou ani ukousnout. 

 

Mouka:

- polohrubou ani hrubou jsme tady zatím nikde nenašli - jediná pomoc je dovézt si zásoby z ČR/SR....