Ostatní

Automyčky

v Bulharsku je běžné a velmi levné ruční mytí automobilů, "Automivki" jsou na každém kroku. Kompletní mytí auta zevnitř i zvenku stojí cca 12-18 GBN a trvá cca 1 hodinu. Protože automivky jsou většinou trochu mimo dění, musíte si na umytí počkat, ale rádi vám všude udělají kafe a nabídnou popelníček :-)

Pokud na auto nechcete čekat jen tak zbůhdarma, můžete čas využít nákupem nebo návštěvou kavárny, když si dáte auto umýt v některém z nákupních středisek - The Mall, Paradise Center, Serdika - všude je zastoupena společnost Fresh (Фреш). Cena je zde ale vyšší - běžné auto např. Octavia 20 BGN, džíp cca 30 BGN za umytí vennitř i zvenku. 

Dobrou možností je také myčka v centru města u NDK (místní palác kultury) - vjezd z ulice Prof. Fridtjov Nansen, směrovky na Parking, do podzemního parkoviště. Výhodou je, že vám umyjí auto (cca 16 GBN) a nemusíte platit za parkování přímo v centru města. 

 

Taxi

Taxi jsou v Sofii levné a jezdí jich zde velké množství. Bohužel často jsou auta v katastrofálním stavu, zadní sedadla nemívají bezpečnostní pásy, řidiči v autech kouří. Oficiální taxi mají žlutou barvu a na okně mají viditelně umístěn ceník. Přes den jsou sazby nižší (v roce 2013 to je 0,79GBN/km), v noci mírně vyšší (0,90 GBN/km). Například OK Super Trans

Vysokou kvalitu služeb, internet na palubě, online objednávky, sledování automobilů a obecně spolehlivé služby poskytuje Green taxi. Používají výhradně hybridní automobily Toyota. Ceny jsou mírně vyšší - denní sazba 0,89 BGN/km a noční 0,99BGN/km, ale pokud jezdíte taxi jen občas, jistě se vyplatí si připlatit. 

 

Parkování v Sofii

V centru Sofie je parkování rozěleno na dvě zóny - zelenou a modrou. To, zda jste v modré nebo zelené zóně poznáte podle značek, které jsou všude umístěny. Platí se v pracovní dny od 8.00 do 19.00 hod (zelená i modrá zóna), v sobotu od 8.00 do 14.00 hod (pouze modrá zóna). Za parkování zde se vždy platí a to buď pomocí sms z bulharského telefonního čísla nebo pomocí talonu, který si zakoupíte u výběrčích/kontrolorů, kteří se někde v okolí vždy nacházejí. (Poznáte je podle toho, že mají brašničku a skenerem kontrolují spz jiných aut).

V zelené zóně je možné parkovat po dobu maximálně 4 hodin, cena za hodinu je 1 BGN. V modré zóně maximálně 2 hodiny, cena za hodinu je 2 BGN. 

Pro parkování v zelené zóně musíte poslat sms na číslo 1303, v modré zóně na číslo 1302.

SMS musí obsahovat vždy pouze spz vašeho vozu. Ihned vám přijde potvrzovací sms, do kdy máte zaplaceno. POkud víte, že na místě budete stát 2 nebo více hodit, pošlete hned více sms. 

Vždy zaplaťte ihned po zaparkování, jinak vám dají botu (za odstranění je aktuálně sazba 30 BGN). Jsou vážně rychlí!

 

Více informací lze zjistit na stránce Sofia Traffic

 

Dálniční známky

Dálniční známku (vinětku) je potřeba mít v Bulharsku nalepenou na předním skle auta vždy, když jedete po silnici mimo město. Tedy nejen na dálnici. Vinětky lze koupit na všech benzinových pumpách. Aktuální ceny pro rok 2015 jsou: týdenní 10 BGN, měsíční 25 BGN, roční 67 BGN.
 
 

Nejrychlejší cesta do Bulharska

Pokud cestujete do Bulharska z ČR, SR automobilem, určitě přivítáte informace o tom, kudy a za kolik se do Bulharska nejlépe dostat.
Nejrychlejší cesta je přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko. Cesta z Brna do Sofie trvá s normálními provozními přestávkami cca 12-14 hodin. 
 
V Maďarsku koupíte dálniční známky na benzinových pumpách, jejich aktuální ceny jsou například zde Maďarské známky jsou registrovány na SPZ v systému, na okno se nelepí. Platí pro cestu po dálnicích.
 
V Srbsku se nekupují dálniční známky, poplatky se platí na mýtnicích na dálnici. Za průjezd Srbskem zaplatíte postupně na mýtnicích cca 12 EUR. Aktuální ceny jsou například zde.
 
 

Metro

Metro v Sofii je nové, moderní a rychlé. Jízdenky se kupují ve stanicích a stojí vždy 1 BGN (není rozdíl mezi dětským a dospělým tarifem ani v počtu stanic, které pojedete než metro opustíte). 

Jízdenky si kupujte vždy až těsně před jízdou, jsou časově omezeny, takže pokud si je nakoupíte předem (například 10 jednotlivých  jízdenek do peněženky na příště), nebudou již příště platné! 

Je možné si koupit jízdenku na celý den nebo na celý měsíc.

Pri kazdom okienku v metre sa da vybavit plastova karta (podobna kreditke) za zalohu cca 4BGN, ktora sa dobija na lubovolny pocet jazd. Cena jednej jazdy sa potom zniži na 0,80 BGN, tj. za 8BGN vám dobiju kartu na 10jazd. Více informací najdete na oficiální stránce metropolitan.bg

Na některých stanicích jsou k dispozici P+R (Park and ride) parkoviště (Například stanice Tsarigradsko Shosse). Při vjezdu dostanete kartu na parkování, nechejte si ji u sebe a při cestě zpět musíte jít za pokladní v metru a dát jí právě tuto kartu plus dvě jízdenky (tam a zpět) a ona vám řekne, kolik máte za parkování zaplatit - první 2 hodiny jsou bezplatné, pak stojí každá hodina 0,5 BGN. 

 

Domácí mazlíčci

Kiko Academy (kikoacademy.com) nabízí nejen výcvik Vašeho psího mazlíčka, ale i řešení problémového chování a psí hotel, který najdete v obci Plana kousek za Sofií. Cena za ubytování pejska je 20 leva, postel a jídlo vlastní. Pokud chce někdo využít i nápravu chování, nebo prostě jen naučit pejska poslušnosti, může využít hotel a výchovu v jednom, pak je cena 40 leva za den.